Eye-One Display LT a kalibrace monitoru Dell UltraSharp 2209WA - nejdříve kalibruj, poté kritizuj... Email
Napsal uživatel Michal Srna   
Středa, 05 Srpen 2009 17:37

X-Rite Eye-One Display LT

Před třemi týdny jsem uložil svůj monitor typu CRT k věčnému spánku a místo něj si pořídil "levné" LCD pro fotografy - Dell UltraSharp 2209WA.

Z nového monitoru na úpravu fotografií jsem byl nadšený, nicméně jsem se začal zajímat o problematiku kalibrace a profilace (dále jen kalibrace) monitorů, jelikož jsem ze svého "Dellíka" chtěl získat maximum...

Jak již popisuji v článku věnovanému tomuto monitoru, je jasné, že každý monitor je kus od kusu jiný a pokud jsem si ho chtěl korektně zkalibrovat, nezbývala jiná možnost, než si pořídit kalibrační sondu.

Možná si kladete otázku: "Proč kalibrovat?". Ostatní lidé mají stejně své monitory z 99 % nekalibrované. Na tuto otázku existuje více odpovědí. V mém případě jsem se chtěl zbavit lehkého teplého nádechu (až do žluta) u většiny černobílých fotografií a zároveň jsem se nehodlal spokojit s korekcí gamma koeficientu pouze snížením kontrastu a tím následného poklesu kontrastního poměru u takto výborného E-IPS panelu. Jiní lidé by na otázku: "Proč kalibrovat?" argumentovali tím, že chtějí mít výstup z tisku stejný jako na jejich monitoru atd... Důvodů, proč provádět korektní kalibraci monitoru pomocí vlastní sondy, existuje tedy hodně a když už si pořídíte kvalitní monitor, u nějž lze dosáhnout skvělé věrohodnosti barev, byla by škoda toho nevyužít... Obzvlášť když narazíte na poloprofesionální kalibrační sondu v cenové relaci pod 5000 Kč - X-Rite Eye-One Display LT (dále jen Eye-One Display LT).

 

Nemáte příliš na výběr...

Ano, po dlouhém pročítání recenzí a názorů na diskusních fórech jsem se rozhodl svěřit kalibraci do rukou kalibrační sondy Eye-One Display LT. V českých luzích a hájích moc na výběr nemáte, existují pouze dva serioznější obchody zabývající se kalibračními sondami a to vzorniky.cz a dtpobchod.cz. V cenové kategorii kolem 5000 Kč se nachází pouze dvě kalibrační sondy, ta kterou jsem si zvolil já - Eye-One Display LT a o 900 Kč dražší  Spyder3Elite. V jedné z recenzí však přesností kalibrace Eye-One Display LT s přehledem poráží dražší Spyder3Elite a přesnost kalibrace byl můj hlavní požadavek při výběru kalibrační sondy.

Kalibrační sonda X-Rite Eye-One Display LT se původně prodávala pod značkou Pantone, Inc., která však byla odkoupena firmou X-Rite. Pokud se setkáte s názvem i1 Display LT, jedná se o tu samou sondu, pouze jinak pojmenovanou pro jiný trh. V názvu sondy můžete též někde najít slovo "GretagMacbeth", což je firma, která tuto sondu vyvinula a spadala do sféry výroby profesionálních kalibračních pomůcek. Nyní je již stejně jako Pantone, Inc. pod křídly firmy X-Rite.

Eye-One Display 2 vs. Eye-One Display LT

Spolu s Eye-One Display LT se ještě prodává Eye-One Display 2, jejíž cena dosahuje až k 7000 Kč. Jaký je mezi těmito sondami rozdíl? Žádný! Eye-One Display LT je úplně stejná po konstrukční stránce jako Eye-One Display 2, jediné co tyto dvě sondy odlišuje je funkce softwaru k nim dodávaného (za 3000 Kč navíc máte u Eye-One Display 2 větší výběr hodnot teploty barev a gamma koeficientů či můžete kalibrovat více monitorů připojených k jednomu PC a zároveň Vám program vyhodnotí výsledek kalibrace podrobněji  pomocí číselných hodnot gamma koeficientů a křivek po kalibraci. Verze Eye-One Display 2 Vám umožní ještě kalibrovat jas monitoru, který však nijak neovlivňuje barevné podání). Vzhledem k tomu, že se jedná o naprosto totožné výrobky, tak mi přijde příplatek 3000 Kč za výše uvedené funkce dosti přehnaný! Pokud by Vám funkce v softwaru chyběly, není problém provést placený upgrade na plnohodnotnou Eye-One Display 2.

Nyní se již podíváme na samotnou sondu Eye-One Display LT, která se mi nyní sluní na stole. Dokáže zkalibrovat monitor tak, aby zmizel onen žlutavý nádech? Poradí si s mým operačním systémem Vista 64 SP2? Tyto a další otázky naleznou odpověď na následujících řádcích.

Rozbalování a instalace sondy...

Sonda je zabalena velmi podobně jako myši od Logitechu, neznalý by si mohli opravdu myslet, že se jedná o myš, nicméně nápis na krabici "Monitor Color Correction" by ho ihned vyvedl z omylu:) V krabici naleznete pouze stručný návod ve stylu Quick Start Guide, který je opravdu quick a bude Vám naprosto k ničemu. Dále je přibaleno závaží jako protiváha na kabel z druhé strany monitoru, aby sonda "nesklouzla" při kalibraci dolů a CD disk. Na disku najdete hodně věcí - od nepoužitelných a starých ovladačů se starými verzemi kalibračních programů (ani jedno nefunguje pod Vista 64 - výrobce má však výbornou technickou podporu na svých webových stránkách, kde najdete nejnovější verze programů a ovladačů). Jediné, co je na disku CD použitelné, je výukové video, které nahrazuje zřejmě absenci návodu a zde naprosto platí, že jeden obrázek řekne více než tisíc slov. Flash výukové video spustíte přímo z CD poklepáním na soubor "Eye-One Training Modules.exe". Za tento počin výrobce jednoznačně chválím, protože si s videem dal opravdu práci a celý proces kalibrace, včetně ovládání kalibračního programu Eye-One Match 3, je v něm dotažen k dokonalosti a pochopí ho i naprostý amatér. Základem je  znalost angličtiny (komentátorovi je však dobře rozumět).

X-Rite Eye-One Display LT

Obsah balení X-Rite Eye-One Display LT

 

Po stažení nejnovější verze ovladačů z webu výrobce (v2.40) a nejnovější verze kalibračního softwaru Eye-One Match 3 (v3.6.2), na webu výrobce pojmenováno jako i1 Match, se můžete pustit do instalace. Na mém PC s Windows Vista 64 SP2 proběhla instalace z nejnovějších ovladačů a staženého softwaru ze stránek výrobce naprosto bez problémů.

Postup instalace Eye-One Display LT z nejnovějších ovladačů stažených ze stránek výrobce:

1) Před připojením kalibrační sondy do portu USB nainstalujte nejprve stažený software Eye-One Match 3 (v3.6.2)

2) Rozbalte složku s ovladači (v2.40) a jejím obsahem přepište soubory v "C:\Program Files\GretagMacbeth\i1\Eye-One Match 3\drivers". U Windows Vista je program Eye-One Match 3 nainstalován v "Program Files (x86)". Tímto krokem si zaručíte, že sonda použije nejnovější ovladače dodávané výrobcem.

3) Připojte kalibrační sondu do volného USB portu (doporučuji nepoužívat prodlužovací USB kabel, nebo pouze co nejkratší, na delším prodlužovacím kabelu by sonda nemusela fungovat korektně). Tímto je instalace kalibrační sondy dokončena.

Na webových stránkách výrobce si můžete ještě stáhnout program i1Diagnostics (v2.5.1), který pouze prověří funkčnost sondy na Vašem PC.

Kalibrace, profilace a překvapivě ani ne moc práce

Spuštěním programu Eye-One Match 3 se zobrazí jednoduchý průvodce, který Vás krok po kroku provede celou kalibrací monitoru a následnou tvorbou ICC profilu. Ano, výsledkem je tedy HW nastavený monitor a ICC profil, který se zavede do LUT grafické karty a doladí nepřesnosti, které nešly zkalibrovat pomocí tlačítek na OSD monitoru. U kalibrační sondy Eye-One Display LT máte na výběr gamma 1.8 či 2.2 (starší verze této kalibrační sondy povolily pouze 2.2) a teploty barev 5000 K, 6500 K a 7500 K. Na začátku kalibrace zaškrnutím políčka "Perform ambient light check" Vám program umožní změřit osvětlení Vašeho pracovište a zároveň teplotu světla v Kelvinech, pokud se tak rozhodnete, budete vyzváni k nasazení bílého krytu na sondu a natočení směrem do pokoje. Jak vidíte - pro běžného uživatele naprosto dostačující možnosti kalibrace, kterou stejně většina bude provádět na teplotu barev 6500 K a gamma 2.2. Pokud by Vám nabízené možnosti kalibrace nestačily, je možné je rozšířit přechodem na dražší verzi kalibrační sondy Eye-One Display 2.

Eye-One Match 3

Ukázka kalibračního softwaru Eye-One Match 3 dodávaného k sondě X-Rite Eye-One Display LT, vlevo můžete vidět jednotlivé kroky celé kalibrace

 

Kalibrace monitoru sondou Eye-One Display LT

Takto vypadá přímo proces kalibrace, kdy je sonda položena na obrazovce monitoru

 

Samotný proces kalibrace zde popisovat nebudu, jelikož je popsán podrobně v jednotlivých recenzích, na které odkazuji níže. Jen zmíním, že kalibrace zahrnuje nejprve umístění kalibrační sondy na obrazovku (pozor - u LCD panelu se nemají používat přísavky, došlo by ke změně barev ve snímané oblasti), nastavení kontrastu (zde se mi nepodařilo u mého Dellu 2209WA trefit přesně do optimálního okénka, nicméně jsem skončil na hodnotě kontrastu 84 při jasu 10, který však na kontrast nemá velký vliv). V druhé části kalibrace, kde je ještě vyžadována interakce uživatele, se provádí nastavení teploty barev - buď pomocí přednastavených hodnot přímo v OSD a lépe, pokud to monitor umožňuje, nastavením přímo jednotlivých RGB kanálů z OSD. Zde se mi podařilo přesně nastavit 6500 K, program totiž ukazuje pro kontrolu aktuální teplotu barev  a zároveň odchylky u jednotlivých složek RGB. V mém případě nastavení kanálů dopadlo následovně: R - 99, G - 91, B - 93. Poté je vše již automatické - software promítá sondě různé barevné obrazce a ona na jejich základě vytvoří ICC profil, který se uloží do Windows/System32/spool/drivers/color a nastaví jako "default" pro Váš monitor.

LUT Manager - Dell 2209WA po kalibraci Eye-One Display LT

LUT pro jednotlivé kanály RGB zavedené na výstup grafické karty po kalibraci sondou a ICC profilaci

Zde bych se rád pozastavil, jelikož u Windows Vista může dojít k tomu, že se Vám profil korektně nenačte po spuštění, nebo naopak dojde k jeho přenastavení např. při spuštění nějaké fullscreen aplikace. V tomto případě doporučuji použít na kontrolu a znovunačtení freeware program LUT Manager, viz odkazy na konci článku. U mě se profil "snad" zatím načítá korektně, je to podle mě způsobeno tím, že aplikace Eye-One Match 3 si přidala do sekce "po spuštení" program Logo Calibration Loader, který se zřejmě stará o správné zavedení ICC do LUT grafické karty.

Logo Calibration Loader

Program Logo Calibration Loader se zřejmě postará o korektní zavedení ICC do LUT grafické karty

 


Aktualizováno - 25/08/2009

Po delším používání kalibračního profilu jsem zjistil, že se problém se správou barev u Windows Vista objevuje i u mě. Po spuštění Windows Vista se ICC profil bez problémů aplikuje díky programu "Logo Calibration Loader", který jsem popsal výše. Problém však nastane, pokud spustíte full screen aplikaci, využívající k zobrazení D3D či OpenGL a následně ji opustíte zpět do Windows Vista. Právě přepnutí do/z full screen zobrazení ve Windows Vista má u mě za následek ztrátu korekce zobrazení daným ICC profilem -  pouze u některých D3D či OpenGL aplikací, ne však u všech. LUT zůstane aplikována stále na výstupu grafické karty, ale zobrazení monitoru již není upravováno ICC profilem, proto v tomto případě nepomůže ani program LUT Manager. Barvy jsou poté samozřejmě odlišné, z toho důvodu, že není prováděna korekce zobrazení monitoru ICC profilem.

Jediným řešením ztráty korekce zobrazení ICC profilem je restartování Windows Vista (klasický restart či přepnutí a následné probuzení z úsporného režimu). Poté jsou barvy opět v pořádku a ICC profil je aktivní. Manuální spuštění programu "Logo Calibration Loader" v tomto případě nepomůže. Po pročtení různých diskusních fór se tento problém vyskytuje v případě Windows Vista jak u PC s grafickou kartou od Nvidie, tak i od Ati, zdali se tento problém objevuje  i u PC  s jinými grafickými kartami, nevím.

Pokud tedy spustíte nějakou full screen aplikaci využívající D3D či OpenGL a po jejím opuštění se Vám budou zdát barvy odlišné než obvykle po kalibraci, je jediným řešením restartování Windows Vista. V současné době bohužel jiné řešení neexistuje a ani Microsoft a výrobci grafický karet s tím zřejmě nehodlají nic dělat:-(Uložením profilu kalibrace končí a po zvolení, za jak dlouho se má kalibrace opakovat a kdy Vás má Eye-One Match 3 tedy upozornit, se program ukončí. Sondu můžete odpojit, nasadit na ni bílý plastový kryt, který slouží zároveň pro měření okolního světla a někam ji uložit do příští kalibrace...

X-Rite Eye-One Display LT

Kalibrační sonda X-Rite Eye-One Display LT s krytkou


Problém, který jsem zde popisoval a se kterým jsem se setkal po kalibraci:

"Mám však jeden problém, který se mi nepodařilo ještě vyřešit. Barvy jsou po kalibraci malinko jiné v aplikacích, které si samy načítají ICC profil, někdy též nazvané jako "color managed" (Lightroom, Firefox 3.5) od barev "non-color managed" (IE, Opera, ACDSee...) aplikací. Nevím tedy, jakým barvám mám věřit, jestli těm z "color managed" nebo z "non-color managed" aplikací. Rozdíl není nijak výrazný, spíše jde o to, že se mi zdají barvy v "color managed" aplikacích lehce tmavší, než ty z "non-color managed"."

EDIT:

Na výše uvedený odstavec jsem již našel odpověď. Jak se zdá, není kalibrace a profilace zase tak jednoduchá záležitost a aby člověk pochopil, proč vidí barvy v "color managed" aplikacích jinak než v "non-color managed" aplikacích, musí pochopit celý proces kalibrace a profilace monitoru. Následující dva odstavce jsou částečně citací pana Viktora Navrátila ze serveru Grafika.cz, který byl tak ochotný a problematiku mi vysvětlil. Tímto mu děkuji.

Nyní se pokusím stručně vysvětlit tento problém, tak, jak jsem ho pochopil já. 1. částí kalibrace je korekce zobrazení monitoru. Ta se provádí LUT tabulkou ve Vaší grafické kartě a Vy si ji můžete prohlédnout například již zmíněným freeware programem LUT Manager. Korekce pomocí LUT tabulky je založena na měření kalibrační sondou a opraví se tím gamma koeficient na Vámi požadovanou hodnotu a chromatická teplota bílé. Ve 2. části kalibrace je pak založen vlastní ICC profil, který vychází již z korekce LUT tabulkou a popisuje její výsledek. Dojde k tomu tak, že sonda změří bílý bod, výslednou gammu a RGB barvy monitoru - tedy jeho gamut. V ICC profilu jsou tedy popsány konkrétní barvové schopnosti monitoru. Nyní přichází na řadu "color managed", neboli CMS aplikace, která informace v tomto ICC profilu použije k výsledné korekci zobrazení, tak abychom viděli přesně takové barvy, jaké máme vidět. Jinými slovy - díky ICC profilu vytvořenému kalibrační sondou ví CMS aplikace, jaké barvy na monitoru vidíme a podle toho upraví jeho zobrazení tak, abychom viděli přesně takové barvy, které nám chce ukázat. A o to nám přece jde!

Druhou skupinou jsou aplikace "non-color managed" neboli nonCMS. Jedná se o aplikace, které nemají správu barev a zobrazují data bez jakýchkoliv korekcí. Korekce v LUT tabulce jsou sice aplikovány globálně na zobrazení monitoru, ale tyto nonCMS aplikace nemají informaci o tom, jak monitor zobrazuje barvy, proto nemohou žádnou korekci použít. Tyto aplikace posílají RGB data bez jakýchkoliv úprav přímo do grafické karty a ta na ně aplikuje pouze LUT korekci a šup s tím do monitoru. TO JE TEN DŮVOD, PROČ VIDÍME V LIGTHROOMU, FIREFOXU 3.5 (CMS APLIKACE) JINÉ BARVY NEŽ V IE, ACDSee A DALŠÍCH nonCMS APLIKACÍCH!

Poznámka: ACDSee Pro je již CMS aplikace (podporuje color management), nejnovější verze je 2.5 a na svět již přichází pomalu ale jistě verze 3.0. Samozřejmě se liší od "normálního" ACDSee i cenou:)


Aby bílá bílá byla - jakpak se kalibrační sonda osvědčila?

Po provedení kalibrace jsem nedočkavě otevřel nějakou černobílou fotografii a můžu konstatovat, že jsem spokojen! Žlutý nádech zcela zmizel, černobílé fotografie jsou nyní opravdu černobílé a po provedení všech "okometrických" testů na gammu mi ve všech barevných kanálech a odstínech šedé vychází 2.2. To vše při nastavení kontrastu na 84, což dává o hodně lepší kontrastní poměr než při snížení na 50 v OSD mého Dellu 2209WA. Barvy jsou o hodně "živější a plnější" a obraz na starém LCD Fujitsu vedle mého krasavce z dílen Dellu, vypadá nyní naprosto hrozně až bych řekl, že nějak brčálově:), čehož jsem si předtím nevšímal, kvůli žlutavému nádechu obrazu na Dellu.

Pokud tedy chcete ze svého miláčka dostat maximum a nelitujete obětovat necelých 5000 Kč, mohu Vám nákup X-Rite Eye-One Display LT jednoznačně doporučit. Dostanete tak kvalitní kalibrační sondu, v cenové relaci, kam spadají spíše amatérské kalibrační pomůcky a nemusíte se vyptávat po známých, zdali náhodou neznají někoho, kdo by Vám ji půjčil. Zároveň budete mít možnost si kalibraci provádět sami a hlavně pravidelně...

 

Výsledky mé kalibrace monitoru Dell UltraSharp 2209WA:

Zde poskytuji výsledky mé kalibrace na monitoru Dell UltraSharp 2209WA, včetně ICC profilu vytvořeného kalibrační sondou Eye-One Display LT (Opět upozorňuji, že každý kus monitoru je trochu odlišný, proto mé výsledky kalibrace můžou Váš obraz naopak zhoršit a ne vylepšit!)

 

Odkazy, které Vám mohou pomoci:

Odborné recenze kalibrační sondy Eye-One Display LT a Eye-One Display 2:

Rady se zaváděním ICC profilu pod Windows Vista:

Pokud se Vám můj článek líbil a chcete být informováni o nových článcích na tomto webu, můžete využít služby RSS.

Zároveň ocením, pokud článek doporučíte i ostatním pomocí linkovacích tlačítek zde na konci článku (podporován je Facebook, Twitter, Linkuj a další).

 

Další mé články:

Komentáře
Přidat nový komentář Hledat
Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
 
Web:
Název:
Úpravy:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
Prosím, vložte CAPTCHA kód, který čtete na obrázku.
Jan Kantor  - postřehy mé kalibrace     |193.85.210.xxx |2010-09-17 13:04:56
Ješte bych dodal, že před sondou jsem naměřil okem cca 2.2 gammu a po kalibraci sondou je gamma podle oka
tak cca 2.4-5
Jan Kantor  - Postřehy mé kalibrace     |193.85.210.xxx |2010-09-17 12:53:17
Dobrý den,

včera jsem si zakoupil tuto sondu a cca před týdnem DELL
2209wa.

Mé postřehy/dotazy k sondě.

Před zakoupením sondy jsem prolézal různé weby a cca
celý den jsem tunil obraz monitoru abych docílil čím jak nejpřesnějšího zobrazení barev
(hlavně také díky tomuhle webu za což děkuji)hlavně CMYK (jsem grafik a často tisknu
ofsetem, malonákladovým digitálním tiskem a digit. velkoformátem, a proto pro mě je
důležité nastavit barvy tak abych čím jak nejpřesněji docílil zobrazení barev tak jak mi
vyplivne tiskárna apod.) Po dni plném nastavování monitoru jsem docílil docela
uspokojivých výsledků (tedy né že bych byl zrovna profík ale nastavení barev dopadlo docela
dobře a byl jsem spokojen)na monitoru jsem měl ve finale hodnoty cca jas něco kolem 50 a kontrast
60-70 (nevím přesně)a taky jsem si trochu pohrál s RGB kanaly (myslím že byly všechny mírně
1-2 body pod 100) po vytáhnutí jasu i kontr. na max mi po chvilce koukání do monitoru začaly
slzet ocí jak monitor zářil a teplo z něj jen sálalo :). Poté mi to tedy nedalo a začal
jsem pokukovat po tehle sondě a nakonec jsem si jí koupil. Plný nadšení jsem začal kalibraci
dle pokynu (a myslím že jsem neudělal nic špatně, jen jsem vynechal měření osvětlení
v místnosti)po dokončení a vygenerování profilu jsem zjistil že se kalibrace téměř
vůbec nezměnila (po přepíníní volby náhledu před a po kalibraci se obraz jen mírně
zasvětlil) navíc podle sondy mám hodnotu jasu i kontrastu na 100 což nechápu (nicméně se mi
zdá že monitor na maximálních hodnotách J i K už tolik nezáří, nicméně obrazovka pořád
topí jak o život )je tedy možné že by sonda upravila i svítivost monitoru? Čekal jsem
tedy trošku lepší výsledky, nebo spíše takto, buď jsem tak dobrý a podle oka jsem
dokázal nakalibrovat monitor téměř shodně jako sonda a nebo se někde stala chyba. Nicméně
CMYKové barvy jsou stále mírně rozdílné než tisk (podle vzorníku PANTONE vím že se dá
jen těžko uplně přesně docílit věrnosti barev při zobrazení tisku ale čekal jsem od
sondy ještě vylepšení. Nicméně mi to nedá a ještě budu testovat.

Tak tedy monitor mám A02 a mé hodnoty po kalibraci sondou jsou JAS a KONTRAST na MAX a R 89 G 75 B 75

PS.omlouvám se za
případné gramatické i jiné chyby v textu píšu docela narychlo
Michal Srna     |78.110.214.xxx |2010-09-22 17:22:12
Ahoj, kalibrace a výsledky se mohou lišit opravdu kus od kusu. Ono po kalibraci jak je tam on/off opravdu
není vidět velký rozdíl. Když však pustíte novou kalibrace přejdete pouze k prvnímu kroku před
měřením kontrastu, tak to ten profil odebere a rozdíl uvidíte již velký.

Zkuste nastavit před
kalibrací menší jas (např. 10) a kalibraci provádět s títmo jasem, který bude vyhovovat. Monitor pak
tolik nesvítí a je zkalibrován dobře.

Oproti tisku to bude vždy rozdíl, pokud tisknete v labu, je
potřeba si zavést do editoru jejich ICC profil a barvy upravovat podle toho. Pokud tisknete na tiskárně,
je nutné kalibrovat i nějak výstup na tiskárnu, ale s tím nemám zkušenosti...

Dooufám, že rada
trochu pomohla :-)
michal  - Projektor   |188.92.11.xxx |2010-04-12 20:44:10
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jak je možno zkalibrovat touto sondou projektor? Na jedné z těch
stránek, na které odkazujete, jsem si všimnul, že je tam při výběru ,co chci zkalibrovat, vedle
monitoru i právě projektor...Děkuji za odpověď.
Michal Srna     |147.32.109.xxx |2010-04-26 23:19:27
Ahoj, projektor touto sondou nejde zkalibrovat, jde pouze crt, lcd...
Ala  - kalibrace monitoru   |80.188.40.xxx |2010-02-26 15:49:55
Pěkný a zajímavý článek, který mi pomohl se rohodnout pro monitor Dell.Jen když použiji bar.profil
ICC, který jsem si tady stáhl na obraz se nedá ani koukat. Je jak mlíko, přepálený a bez barev a
kontrastu.Mám asi poslední verzi monitoru, ale že by tam bylo tak rozdílné tovární nastavení se mi
nechce věřit. Nastavené od oka je to koukatelné a kvalita monitoru mne plně vyhovuje.Zdravím Ala
Michal Srna     |147.32.109.xxx |2010-03-04 23:07:03
Ahoj, rozdíl to může být opravdu tak markantní - můj profil je dělaný na moji revizi monitoru, která
se může továrním nastavením, chováním atd. zcela lišit od té tvé. Navíc i kdyby si měl stejnou
revizi, tak ty monitoru jsou kus od kusu určitými parametry odlišné. Měj se.
roman kassay  - upresnenie nastaveni   |78.99.40.xxx |2010-01-16 03:14:45
Dobry den, mam 2209WA, rev. A00.

Vo Vasom postupe by sa okrem ineho:

1)zislo upresnit nastavenia RGB v
OSD

2)takisto by ste mohli uviest tovarenske hodnoty v skrytom menu

a

3)kvoli zhode hardwaru by ste mohli
uviest hardware ID panelu.

=====================================

1) Udavate sice R - 99, G - 91, B - 93,
lenze v OSD (aspon u mna) je mozne R99 nastavit na dva stupne bez zmeny ciselnej hodnoty, G91 dokonca na 3 a
B93 takisto na 3 stupne bez zmeny ciselnej hodnoty.

2) Tiez by ma zaujimalo, keby ste uviedli, ake mate
tovarenske hodnoty v "utajenom" menu pre tovarenske ucely.

(Vypnut displej uplne, stlacenim tlacitka
power. Po vypnuti, stlacit a drzat sucasne tlacitka jas a OSD. Zapnut monitor stlacenim a pustenim tlacitka
power. Pustit tlacitka jas a OSD akonahle sa zjavi siva obrazovka. Stlacat tlacitko jas (zmena farieb), dokial
sa nezobrazi cierna - chvilu pockat kym nabehne obraz. Po nabehnuti obrazu opatovnym stlacenim tlacitka JAS
vyvolat skryte menu)

U mna sa vyskytuju tieto defaultne parametre:
Dell 2209WA P661J Foxconn
M2F108

Color Temp:
Cool 220 225 255
Desk 255 255 255
Warm 255 250 220

Offs 125 133 120
Gain 101
102 101

Bank Scaler
Addr 00 Value 88

EDIDWP High
Debug Off
Infor V03

Su pre verziu displeja A00,
chcem ich vsak porovnat s A01.

3) Este jedna vec. Pre upresnenie typu displeja - v device manageri, pod
polozkou monitor/dell 2209wa/details/ mi windows pod kartou hardware ID pise MONITOR\DELF011 - aky typ
mate Vy?

Recenzia na 2209WA je velmi dobra, takisto kalibracne nastavenie, rad som si precital. Prajem vela,
aj fotografickych uspechov.

Dakujem, Kassay.
Václav hubka  - re: upresnenie nastaveni   |88.100.132.xxx |2010-02-12 04:40:18
1) ano krok je menší než "přeskočí číslo" ,nechápu však proč je to pro Vás tak důležité
? Nesnažte se dodržet striktně hodnoty uvedené v článku. Tyto hodnoty vzejdou při nastavování s
kalibrační sondou a budou se kus od kusu lišit.
2) Autor zřejmně nevědel , tak jako já ,že nějaké
tovární menu existuje .
Opět nechápu proč je to tak důležité.
Myslím si , že tyto hodnoty budou
opět odlišné "kus od kusu"
3) Mám verzi A01 a ID je stejné (DELF011)
Zde jsou hodnoty které
Vás zajímají :
DEll 2209WA P661J M2F108 FOXCONN
Autocolor
Burnin Off
ResetTimer
ColorTemp
Cool
R209 G209 B255
Desktop R255 G255 B255
Warm R255 G240 B235

Time 0H 5H
Offset R127
G127 B142
Gain R103 G104 B102
Bank Scaler
Addr 00 Value 80
EDIDWP High
Debug Off
Infor
V04

Některé hodnoty lze mněnit ,lze tím
ovlivnit default nastavení přednastavených
profilů.


Jenom chci podotknout , že alespon u mne neni potřeba čekat až se objeví šedivá (sivá)
barva a prolistovat k černé a čekat až naběhne obraz.

V mém případě
rev.A01

Vypnout
Zmáčknout JAS+MENU
Zapnout
Pustit JAS+MENU
Zmáčknout Jas
David Sauka   |62.245.87.xxx |2009-11-05 03:27:12
Pěkný a poučný článek. Přesto bych měl jednu otázku ke kalibraci nejsem si zcela jist zda jde o chybu
monitoru nebo sondy a proto se na Vás obracím s otázkou. Při nastaveni bílého bodu se mi nedaří dostat
v modu RGB controls kanal B do zeleneho pole uprostřed. Nijak nereaguje na posun v osd menu tedy obraz se
tonuje ale graficky se nemění, nechápu kde je chyba prosím o radu děkuji David
Michal Srna     |147.32.109.xxx |2009-11-06 01:20:40
Ahoj, tak to nevím, s tím jsem se nesetkal u RGB mi šlo nastavit vše tak, aby to bylo +- v zeleném.
Setkal jsem se ale s podobným problémem při nastavení kontrastu. Zde mi nejde se trefit přesně do
zelené, na jednu hodnotu je to moc a po snížení o jeden díl to je přílíš málo zase. Zkusil bych
sondu na jiném monitoru, jestli to bude zlobit i tam.
Václav Hubka   |82.100.63.xxx |2009-11-11 02:40:03
S tím kotrastem mi to poprvé taky nešlo.
Neměl jsem nastaveno na 100.
Musí byt nastaven na MAX ješte
než dáte
Start.Potom jsem snižoval kontrast a když to začlo lítat moc , tak zase JAS.
Kontrast zase
nahoru a tak kolem dokola.
Chce to čekat mezi kroky.
Jas jsem měl na začátku na 50.
Musí se opravdu po
co nejmenších krocích a hodně trpělivě.
Ukazate se mi podařilo umístit absolutně přesně
doprostřed zeleného.
K = 83 , J=43
R=97,G=95,B=92
Samozřejmně Dell 2209WA
Stím RGB to popište trochu
podrobněji.
Jak máte nastaveno v OSD , kde jsou ukazatele při kalibraci ?
Michal Srna     |78.110.214.xxx |2009-11-18 02:36:06
Díky za info, já nechal jas pevně na 10, protože mi to na více už moc svítí do očí :-) RGB mám při
kalibraci přesně v uprostřed ideální oblasti, v osd: R100 G93 B96...
Milan Gramblička  - ICC Profil   |217.31.32.xxx |2009-09-17 18:11:23
Zdravím , som totálny amatér . OSD mam nastavene RGB: R - 99, G - 91, B – 93.
Ale keby som si vytvoril
Profily ICC , neviem kde, asi (nvidia adjust video color settings) a to
neviem či mi to hodí koncovku .ICM
( priklad 2209WA.ICM ). Alebo keby mi niekto poslal emailom
ICC profil ,tak potom na monitore OSD musím
nastaviť ( default ) reset color setting ,alebo sa mýlim.?

Ďakujem Milan
Michal Srna     |78.110.214.xxx |2009-09-17 22:46:21
Ahoj, profil si můžeš stáhnout přímo z tohot článku, poté ho stačí uložit do složky ve windows,
jak píši ve článku a zvolit jako default pro daný monitor. Poté je dobré nastavit OSD podle mého
nastavení, ale nebude to nikdy tak přesné, jak kdybyste si profil zaklibroval sám, protože moje
nastavení, nemusí sedět na váš kus!!
Ondrej Novotny  - prosba o pomoc s ICC profilem   |82.150.166.xxx |2009-09-16 18:28:57
Zdravim. potreboval bych poradit, jak nahrat zde zminovany ICC profil do pocitace, aniz bych mel kalibracni
sondu, ve win vista 64bit. Tento soubor Windows/System32/spool/drivers/colo... spool tam nemam...dik za
pripadnou pomoc
Michal Srna     |78.110.214.xxx |2009-09-17 01:39:29
Ahoj, určitě tam ta složka je. Jen je nutné si dát zobrazit skryté soubory a složky, protože
normálně je ukrytá. Snad to pomůže :-) Poté, co do té koncové složky "color" nahraješ ICC
profil, tak se musí ve Správě barev (Ovládací panely) přiřadit jako hlavní danému monitoru.
michal  - Dotaz???   |62.77.72.xxx |2009-09-14 19:36:55
Dobrý den, Váš článek mě zaujal. Jsem v této problematice naprostý amatér, ale poslední dobou se o
toto nějak více zajímám:) Měl bych dotaz, píšete, že jste monitor zkalibroval přímo v OSD. Pak ale
program ještě vytvoří to ICC s odchylkami od normálu a uloží. Ptám se tedy proč program vytváří
ICC, když máte monitor zkalibrovaný v OSD...a to je podle mě to hlavní ne? Pak mezi kalibrací v OSD a
ICC nemůže být rozdíl, nebo jenom nepatrný. Děkuji za případnou odpověď...
Michal Srna     |78.110.214.xxx |2009-09-15 20:34:25
Jak píšete - rozdíl je v případě kvalitnějšího monitoru minimální, ale je tam a proto se tvoří
ICC profil. Nastavení přes OSD je vždy pouze kompromis a dá se dosáhnout dobrých výsledků, ale ne
ideálních.
Anonymní   |195.91.56.xxx |2009-09-01 11:45:57
 Dobry deň, čo hovoríte na sondu Spyder3 Elite,  tá podporuje aj monitory s wide gamutom.
Michal Srna  - Spyder3 Elite     |78.110.214.xxx |2009-09-02 14:13:32
O této sondě jsem též uvažoval, jenže výsledky kalibrace touto sondou nejsou tak přesné jako s
Eye-One sondami. Test sondy Spyder3 Elite o kterém hovořím najdete zde:
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/spyder3elite.h tm . Na stejném serveru testovali i Eye-One sondu a
výsledky kalibrace vždy změřili profesionální sondou Lacie a výborným SW k ní dodavaným - BlueEye
Pro, který se používá jako refereční při mnoha měřeních. Z toho důvodu jsem se rozhodl pro Eye-One,
protože mi spíše než o funkce, šlo o přesnost kalibrace. Jinak Spyder3 Elite není rozhodně špatná
sonda a SW k ní dodávaný poskytuje více funkcí než u Eye-One Display LT, jen přesnost kalibrace není
taková (podle recenzí, ne z mé zkušenosti)...
Milan   |213.81.217.xxx |2009-08-22 17:56:55
Zdravim ,mam REV:01 made in china a skusil som zadat vase kalibracne udaje.
Som prekvapeny , lebo mam ozaj
perfektny obraz , len to ma jednu chybu , vo vecernych hodinach s toho tahaju oci .Inac v pohode :)
Michal Srna     |78.110.214.xxx |2009-08-23 02:09:43
Ano, na tu revizi A01 mé kalibrační výsledky obecně opravdu pomohou - potvrdilo mi to více lidí. Pokud
to večer moc "svítí" stačí stáhnout jas - ten nemá vliv na výsledné barevné podání (gammu,
teplotu barev...)
jc  - Pekny clanek     |85.239.255.xxx |2009-08-08 01:04:30
Pekne, jakozto novy kolega - majitel tohoto Dellu dekuji za informace :)

Akorat 5k na sondu nemam, to bych
spis vymenil setovy objektiv :/
J. Koudelka  - Pěkně napsaný článek     |85.119.94.xxx |2009-08-07 20:43:26
Michale, pěkně napsaný článek, řekl bych profesionálně. JK.
Michal Srna  - Díky     |78.110.214.xxx |2009-08-08 00:48:23
Děkuji za přečtení a pochvalu. Vy také kalibrujete monitor, popřípadě se zajímáte o tuto
problematiku?

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."