Čištění snímače digitální zrcadlovky - jde to levně i bezpečně s Vincentem Email
Napsal uživatel Michal Srna   
Pondělí, 24 Srpen 2009 09:30

Dnešní článek se zaměří na řešení problému, se kterým se my, uživatelé digitálních zrcadlovek, musíme potýkat na rozdíl od uživatelů digitálních kompaktních fotoaparátů. Tím problémem je prach na povrchu CMOS/CCD snímače Vaší zrcadlovky.

Někdo svěří čištění snímače autorizovanému servisu, který si za to náležitě nechá zaplatit, ty technicky zdatnější a odvážnější si zakoupí drahou sadu čistících pomůcek a někdo čištění snímače prostě neřeší...

My, kdož víme, jak mohou být taková prachová zrnka vidět na snímcích při použití vyššího clonového čísla, bychom se o tento problém měli zajímat. Mnoho lidí odradí pouze samotná cena čistících pomůcek a nebezpečí s čištěním snímače spojené. Právě tento první problém - cenu, se pokusí vyřešit tento článek.

Když Vám povím, že si můžete vyčistit snímač Vaší zrcadlovky sami v pohodlí domova za cenu v rozmezí 100 - 300 Kč, budete si myslet, že si z Vás dělám legraci? Nedělám - se štětečky Vincent Aqua synthetic (dále jen Vincent) řady 900 je to opravdu možné. Že jste o nich neslyšeli? Nic si z toho nedělejte, objevil jsem je také relativně nedávno v internetovém obchodě věnujícím se navíc ještě potřebám pro výtvarníky. Zní to šíleně? Čtěte dále a o čištění snímače pomocí těchto štětečků se dozvíte vše důležité.

Štětečky Vincent na číštění snímače digitální zrcadlovky

Levné štětečky Vincent 900-12 a Vincent 900-8, které jsou vhodné pro čištění snímače digitální zrcadlovky


Na začátek článku bych rád upozornil, že čištění snímače provádíte na vlastní nebezpečí a autor tohoto článku nenese žádnou zodpovědnost za případné poškození Vašeho fotoaparátu!


I fotograf je přece výtvarník a má své potřeby

Štětečky Vincent nepatří rozhodně mezi mnoha fotografy ověřené čistící pomůcky. Právě z tohoto důvodu vznikl tento článek - aby fotografům odkryl tajemství čištění snímače Vaší zrcadlovky za cenu, která je přijatelná naprosto pro všechny. Díky mým zkušenostem s těmito štětečky dostanete návod, jak provést čištění bezpečně a relativně rychle.

Na internetovém obchodě cart.cz, který se věnuje výhradně potřebám pro výtvarníky, byste asi těžko hledali pomůcky na čištění snímače Vaší digitální zrcadlovky. I přesto tato firma jako jediná dodává na trh štětečky z jemného syntetického vlasu určené pro čištění snímače digitálních zrcadlovek. Samotné štětce nazvané "Aqua synthetic" najdete po kliknutí na odkaz zhruba v polovině stránky s výpisem všech prodávaných štětečků.

Aktualizace 15.7.2012: Na uvedeném odkazu již štětečku nelze zakoupit - je možné je však objednat zde.

Na webových stránkách prodejce přímo uvádí vhodnost těchto štětečků pro čištění snímače digitálních zrcadlovek a poskytuje k nim velmi pěkně napsaný návod. Před koupí jsem marně pročítal diskusní fóra a hledal nějaké poznatky uživatelů o vhodnosti použití těchto štětečků. Štětečky jsem tedy zakoupil a vyzkoušel. Vy to máte snazší - mé poznatky si můžete přečíst a budete alespoň vědět, do čeho jdete :-)

V nabídce prodejce naleznete různé velikosti štětečků Vincent:

 • pro snímače s crop faktorem 1.5 či 1.6 (například Canon 400D, Nikon D70...) jsou vhodné štětečky s modelovým označením 900-8 a 900-12 (šířka 8 a 12 mm)
 • u větších snímačů s crop faktorem 1.2 prodejce doporučuje ve svém návodu již zmíněný model 900-12 a také 900-16 (šířka 12 a 16 mm)
 • pokud máte snímač s crop faktorem 1 (například Canon 5D), je možné objednat štětečky s velikostí 20 mm - model 900-20 a vhodný je též model 900-16

To, jaká verze je pro Vás nejvhodnější, zjistíte nejlépe tak, že si "vygooglíte" rozměry snímače Vaší digitální zrcadlovky a následně zvolíte štěteček s tloušťkou o trochu menší, než je výška Vašeho snímače. Pokud vlastníte tedy Canon 400D, který má rozměry snímače 22.2 x 14.8 mm, bude pro Vás nejvhodnější štěteček Vincent 900-12 s tloušťkou 12 mm. V tomto článku naleznete fotografie právě tohoto modelu (Vincent 900-12) a také modelu 900-8 s tloušťkou pouhých 8 mm, který jsem si zakoupil pro "ometání" menších součástek ve fotoaparátu.

Štětečky Vincent 900-12 a 900-8 v obalu

Štětečky Vincent Vám přijdou zabalené v praktickém uzavíratelném pouzdře (plastová tuba)

 

Před prvním použitím...

Jakmile si své štětečky objednáte, dorazí Vám hezky zabalené - každý v uzavíratelné plastové tubě, který štěteček chrání před prachem. Na každém štětečku je navíc ještě nasazena plastová krytka chránící samotné štětiny. Štětečky mají průhlednou plastovou rukojeť,  jež Vám usnadní manipulaci uvnitř zrcadlovky, kde přesnost hraje klíčovou roli.

Před prvním použitím prodejce doporučuje štětečky "promnout" v mýdlové vodě, následně opláchnout vodou čistou a nechat uschnout. Tento krok je nezbytný, jelikož štětečky Vám zřejmě dorazí slepené a docela tvrdé - nemusíte se však bát, propláchnutí je připraví k prvnímu použití a po uschnutí Vás překvapí jejich sametová hebkost, když si s nimi přejedete po pokožce.

Pro své potřeby jsem zakoupil štěteček Vincent 900-12, který je se svou šířkou 12 mm univerzální a lze ho použít na čištění snímačů běžných digitálních zrcadlovek.

Štěteček Vincent 900-12 - detail

Štěteček Vincent 900-12 - šířka 12 mm je vhodná pro setření drobných nečistot z povrchu snímače digitálních zrcadlovek s výškou snímače 14 - 16 mm

 

Zároveň jsem pořídil i model 900-8 s tloušťkou 8 mm, který se dá použít na jemné "ometání" drobných součástek ve Vašem fotoaparátu. Prodejce uvádí, že štětečky je možné použít i na čištění matnic, zrcátek a zadních částí objektivů. U čištění zrcátka si dejte pozor, abyste ho nezlomili - je velmi křehké a sám jsem se ještě do jeho čištění neodhodlal.

Štěteček Vincent 900-8 - detail

Štěteček Vincent 900-8 s šířkou 8 mm se hodí spíše na "ometání" drobných součástek Vaší zrcadlovky, na čištění snímače je příliš malý

 

Samotné čištění snímače štětečky Vincent je založeno na suché metodě, kdy po profouknutí stlačeným vzduchem získá konec štětečku elektrostatický náboj a jemná prachová zrnka se na něj "přilepí". Podrobněji se o metodě čištění rozepíší za chvíli.

Konečky syntetických vláken, ze kterých jsou štětečky Vincent Aqua synthetic vyrobeny, jsou podle prodejce tlustá pouhé 3 mikrony (3 x 10-6 metru), což je 3x méně než lidský vlas! Díky jemnosti a při správné manipulaci s dodržením postupu nehrozí poškrábání či jiné poškození Vašeho snímače.

Makro detail štětin

Makro detail štětin štětečků Vincent

 

Dodržení správného postupu růže přináší...

Aby čištění Vašeho snímače proběhlo úspěšně, doporučuji dodržet následující postup, který se mi pokaždé osvědčil a díky němuž jsem čištění vždy dovedl do zdárného konce:

 1. Stlačený vzduchFotoaparát namiřte proti nějaké bílé ploše blízko objektivu, zaostřete na nekonečno s vysokým clonovým číslem (>22) a udělejte snímek - uvidíte na něm nečistoty, které Vám "sedí" na snímači.
 2. Před prvním použitím štětečky propláchněte v mýdlové vodě a následně vodě čisté a nechte uschnout.
 3. Pokud jsou štětečky po zaschnutí sametově jemné, je vše připravené k samotnému čištění.
 4. Jestli to je možné, umístěte fotoaparát na stativ tak, abyste měli dobrý přístup ke snímači.
 5. Štěteček Vincent profoukněte stlačeným vzduchem (lze ho zakoupit v PC či fotografických potřebách), aby se zbavil jemných prachových zrnek a získal potřebný elektrostatický náboj. Nikdy však nepoužívejte stlačený vzduch přímo na ofukování snímače. Mohlo by dojít k jeho nenávratnému poškození!
 6. Sundejte objektiv z fotoaparátu.
 7. Na fotoaparátu najděte v menu režim čištění snímače (manual sensor cleaning)  a aktivujte ho - dojde k vysunutí zrcátka a tím se odkryje samotné srdce Vaší digitální zrcadlovky - snímač. Nezapomeňte mít baterie nabité na 100 %, protože u vybitých by mohlo dojít k náhlému zasunutí zrcátka při čištění, což by vedlo k nenávratnému poškození celého fotoaparátu!
 8. Štětečkem Vincent přejíždějte po povrchu snímače JEMNĚ z jedné strany na druhou (stačí 2x - tak, abyste pokryli celou plochu snímače).
 9. Po dokončení čištění štětec z fotoaparátu vyjměte, nechte zasunout zrcátko fotoaparátu a nasaďte zpět objektiv.
 10. Opakujte krok 1. a oba snímky následně porovnejte. Pokud se snížil počet černých "puntíků", neboli nečistot na snímači Vaší digitální zrcadlovky, bylo čištění úspěšné.

Rád bych jen připomněl, že žádná čistící metoda není 100% a pár prachových zrnek může na snímači zůstat - jejich počet by se však měl po čištění výrazně snížit.

Zde uvádím příklad z mého čištění CMOS snímače digitální zrcadlovky Canon EOS 400D pomocí štětečku Vincent 900-12. Snímek je nutné kliknutím zvětšit a poté uvidíte na fotografii "snímač před čištěním" v levé části množství nečistot, které po čištění na fotografii "snímač po čištění" prakticky zmizely:

Výsledek čištění štětečky Vincent

Výsledek čištění mého snímače štětečky Vincent (nečistoty se projeví jako tmavé "puntíky", abyste je viděli, je nutné obrázek zvětšit - klik)

 

Vincent čistí čistí, že se sami d[v]ivíte...

Většina čtenářů tohoto článku zřejmě doposud nevěnovala čištění snímače jejich digitální zrcadlovky velkou pozornost. Zkuste si tedy udělat snímek, třeba jen modré oblohy, s vyšším clonovým číslem... Objevili se tam tmavé "puntíky" o kterých jste až do teď nevěděli a automatické čištění snímače zabudované v těle zrcadlovky s nimi nic nezmůže? Rádi byste se jich zřejmě zbavili - k tomu můžete využít nepřeberné množství různých "sad" určených pro "profesionální" čištění snímače s cenou převyšující mnohonásobně štětečky Vincent Aqua synthetic. Nebo můžete vyzkoušet právě je - štětečky pro suché čištění snímače, které se dají koupit v cenové relaci mezi 100 - 300 Kč (podle velikosti) a odvedou úplně stejnou práci...

Pokud se Vám můj článek líbil a chcete být informováni o nových článcích na tomto webu, můžete využít služby RSS.

Zároveň ocením, pokud článek doporučíte i ostatním pomocí linkovacích tlačítek zde na konci článku (podporován je Facebook, Twitter, Linkuj a další).


Další mé články: