Krása ukrytá v detailech

Reportáže

Náhodná fotografie

11s19.jpg
Klikněte pro zvětšení

Pro návštěvníky galerie

Novinky

13. 3. 2016

Přidána galerie věnovaná fotkám mé dcerky Leušky - Tatínkova Beruška.

2. 7. 2014

Přidány nové fotografie do galerie Lidé.

1. 5. 2013

Přidána nová galerie Nezařazené krajiny pro fotografie z různých míst.

 

Můj Geocaching

Profile for Kositch&Pavli
Linkstar R-110SW a R-60GS - nechte světlo malovat Email
Napsal uživatel Michal Srna   
Pondělí, 21 Září 2009 09:30

Světlo... Klíčový prvek snad každé fotografie. Světlo je pro nás fotografy to, co jsou barvy na paletě malíře, světlo tvoří a maluje na snímačích či filmech našich fotoaparátů a velmi rychle poznáme, jak jeho nedostatek může vést k pokažení jinak poutavé fotografie. Při fotografování krajiny nám nezbývá nic jiného, než prostě vyčkat na lepší podmínky v případě, že nám v tu chvíli světlo nepřeje. U dalších fotografických disciplín si můžeme pomoci.

Čím? Tím, že světlo, kterého není zrovna tolik, kolik bychom potřebovali nebo zrovna nedopadá na námi fotografovaný objekt, prostě a jednoduše nasměrujeme pomocí odrazných desek.

Odrazné desky, mnoha fotografy opomíjená součást výbavy - i  já si donedávna myslel, že odrazné desky patří pouze do rukou profesionálních fotografů, spíše tedy jejich asistentů, kteří jimi míří na krásná těla modelek. Po přečtení několika článků jsem však zjistil, že odrazné desky nepatří pouze do jejich rukou, nýbrž i do rukou obyčejných amatérských fotografů, kteří si s jejich pomocí mohou vylepšit světelné podmínky při fotografování květin, makro detailů i obyčejných portrétů. Jak za chvíli zjistíte, ve všech těchto disciplínách mohou totiž odrazné desky sehrát nenahraditelnou roli.

Začal jsem tedy pátrat po různých internetových obchodech, až jsem narazil na ne příliš známé, ale pro občasné  a amatérské použití naprosto dostačující a hlavně levné, odrazné desky od firmy Linkstar v provedení 2v1. Zakoupil jsem dvě různé velikosti a s oběma bych Vás rád seznámil v tomto článku - Linkstar R-60GS a Linkstar R-110SW se představují.

Odrazné desky 2v1 - Linkstar R-110SW a R-60GS

Odrazné desky 2v1 - Linkstar R-110SW (stříbrná/bílá) a R-60GS (stříbrná/zlatá)

Zlato či stříbro?

Odrazné desky typu 2v1 kombinují na každé straně desky různé odrazné plochy. V případě většího modelu Linkstar R-110SW získáte jednu odraznou desku, která má na rubu stříbrnou odraznou plochu a líc tvoří jemná bílá plocha - poznáte to i z dvojice písmen na konci modelového označení - SW = Silver/White. Toto značení je shodné pro všechny odrazné desky Linkstar.

Druhý model, který jsem se rozhodl zakoupit, je Linkstar R-60GS - menší odrazná deska kombinující povrch stříbrný a zlatý (GS = Gold/Silver). Pořízení těchto dvou desek je velmi výhodné a pokryje Vám široké spektrum možného použití - ve dvou odrazných deskách budete mít jak bílou, zlatou, tak dvě různé velikosti odrazných ploch stříbrných.

Odrazné desky 2v1 - Linkstar R-110SW a R-60GS

Odrazné desky 2v1 - Linkstar R-110SW (stříbrná/bílá) a R-60GS (stříbrná/zlatá) - z druhé strany

 

Dvě různé velikosti odrazných desek jsem zvolil z toho důvodu, že například na fotografování květin Vám stačí menší a skladnější deska a naopak na nasvícení celé postavy při fotografování glamour, aktů či portrétů potřebujete desku o mnoho větší.

Linkstar R-110SW nese již ve svém modelovém označení informaci o průměru - 110 cm. Po vlastním změření průměru rozložené odrazné desky zjistíte, že výrobce trochu ubral - skutečná velikost je 106 cm.

V případě druhé odrazné desky Linkstar R-60GS je udávaná velikost 60 cm - naměřená však 55 cm.

Odrazné desky 2v1 - Linkstar R-110SW a R-60GS - rozměry

Porovnání rozměrů odrazných desek Linkstar R-110SW a R-60GS

 

Abyste si udělali lepší představu o velikosti odrazných desek, opřel jsem je o obyčejné horské kolo, jehož velikost si dokáže představit snad každý :-)

Velikost odrazných desek Linkstar v porovnání s jízdním kolem

Pro lepší představu, jak jsou odrazné desky veliké

 

Není všechno zlato, co se třpytí

Při detailnějším prozkoumání povrchu odrazné desky zjistíte, že se nejedná o výrobek nejvyšší kvality. Základ desky tvoří tuhá látka, na kterou je v případě stříbrné a zlaté desky nanesen nepříliš kvalitní lak, ve kterém mohou při častém skládání vznikat malé dírky či otlačeniny.

Odrazné desky však používám již skoro půl roku a mohu říci, že pro amatérské použití bohatě stačí a výrazného olupování naneseného povrchu se bát nemusíte. Možná po několika letech častého rozkládání a skládání dojde k výraznějšímu opadávání nanesené vrstvy, to si však již pořídíte novou odraznou desku, jelikož cena těchto desek není opravdu vysoká, jak se dozvíte na konci článku.

Detail odrazné desky

Detail materiálu, ze kterého jsou odrazné desky vyrobeny. Je velice náchylný na pomačkání, ale i po delším používání se z něj stříbrný/zlatý lak ještě neodlupuje

 

Skladnost odrazných desek

Přepravovat takto veliké odrazné desky by bylo vcelku nemožné, kdyby se nedaly složit. Firma Linkstar vybavila obě odrazné desky pevnou kovovou obručí, která drží jejich tvar a zároveň slouží ke komfortnějšímu složení a opětovnému rozbalení. Ke každé odrazné desce dostanete pouzdro, do kterého můžete složené odrazné desky uzavřít pomocí zipu a jsou tak chráněny například před poškrábáním či propíchnutím. Pouzdro s logem firmy Linkstar má navíc poutko, jenž usnadní jejich přepravu.

Průměr takto složených a do pouzdra uložených odrazných desek je v případě menší R-60GS pouhých 20 cm a u její větší kolegyně R-110SW necelých 40 cm.

Velikost odrazných desek Linkstar R-110SW a R-60GS po složení

Velikost odrazných desek Linkstar R-60GS a R-110SW po složení

 

Každý, kdo poprvé zkoušel složit kruhovou odraznou desku, mi dá jistě za pravdu, že pokud nevíte "jak na to", tak se tento proces může stát velmi zdlouhavým a ošemetným, navíc s nejistým výsledkem. Nehledě na to, že při nesprávných pokusech látku desky dost zmačkáte a opotřebujete.

Po prohledání internetu jsem naštěstí narazil na video, které jednoduše avšak efektivně a názorně ukáže, jak takovou odraznou desku bez problémů složit jedním tahem během několika vteřin.  Pokud patříte tedy mezi stejné "šikuly" jako jsem byl já, doporučuji Vám toto video zhlédnout:

Video, které Vám pomůže se skládáním odrazné desky (kdo to někdy zkusil, ví, že bez rady to je opravdu frustrující záležitost). Komentář je sice v angličtině, nicméně stačí pouze sledovat... :-)

 

Odrazná deska & květiny

Odrazné desky jsem Vám představil, změřil a naučil skládat. Nyní je tedy vhodná chvíle ukázat si názorně, jaký efekt mohou mít na výslednou fotografii. Pro zhodnocení významu použití odrazných desek jsem vybral dvě situace - fotografování květu při zatažené obloze a fotografování portrétu při polojasném počasí. Jak uvidíte, efekt je na první pohled opravdu markantní...

Květ bez nasvícení odraznou deskou

Květ bez nasvícení odraznou deskou

 

Při fotografování květu růžičky jsem udělal nejprve snímek bez odrazné desky a následně snímek s nasvícením květu pomocí menší odrazné desky Linkstar R-60GS - její stříbrnou stranou. Jak můžete sami vidět, květ je po nasvícení mnohem více "projasněný" a světlo se dostalo i do záhybů, kam by se přirozeným způsobem nikdy nedostalo. Navíc nedochází k žádným přepalům jako v případě fotografování květu na přímém slunci.

Květ nasvícen stříbrnou odraznou deskou

Květ nasvícen stříbrnou stranou odrazné desky Linkstar R-60GS - všimněte si jak se květ "projasnil" a lépe vystupuje z pozadí, které zůstalo tmavé

 

Třetí fotografie je pořízena při nasvícení stejnou odraznou deskou, ale její zlatou stranou. Snímek získal příjemný teplý nádech, se zachováním projasněných stínů v oblasti květu.

Pro věrohodnost testu jsem všechny tři snímky exponoval se stejným nastavením (čas 1/250 s, clona f/3.2) a "vyvolal" stejným procesem z formátu RAW.

Květ nasvícen zlatou deskou

Květ nasvícen zlatou stranou odrazné desky Linkstar R-60GS - zlatá strana zbarví květ do teplejších barev a zároveň ho i "projasní"

 

Odrazná deska & portréty

Druhou modelovou situací, kde je význam odrazné desky ještě více znatelný, je fotografování portrétů. První snímek byl opět pořízen bez jakéhokoliv nasvícení a stejně jako u snímku dalšího (již s odraznou deskou) jsem použil stejné nastavení expozice (čas 1/100 s, clona f/3.5) a také proces při "vyvolávání" z formátu RAW.

Portét bez nasvícení

Portrét bez jakéhokoliv nasvícení

 

Poté jsem k nasvícení použil bílou stranu větší odrazné desky Linkstar R-110SW. Nejenže obličej je najednou rovnoměrněji nasvícen, ale i celková postave se po nasvícení více tonálně odlišila od tmavšího pozadí a tím i lépe vynikla. Všimněte si také, jak velký je rozdíl v očích fotografované osoby...

V případě fotografování osob Vám odrazná deska znatelně pomůže ke kvalitnějším fotografiím. Pro fotografovanou osobu je to sice trochu nepříjemné, protože takto velká deska odráží množství světla, které není pro její oči zrovna příjemné, ale chvíli se to dá vydržet.

Portrét s nasvícením Linkstar R-110SW

Nasvícení odraznou deskou Linkstar R-110SW (bílou stranou) při stejném nastavení expozice a procesu "vyvolávání"

 

Nechte světlo malovat...

Pokud fotografujete rádi kromě krajinných celků například i portréty (třeba jen osob Vám blízkých), nebo se občas ponoříte do makrosvěta různých rostlin, budou Vám odrazné desky k užitku. Při vhodném použití je výsledný efekt softwarově opravdu nenahraditelný.

Cena desek od firmy Linkstar není nijak závratná. Větší odraznou desku Linkstar R-110SW pořídíte za 300 Kč a menší model R-60GS Vás přijde na pouhých 140 Kč (09/2009). Obě tyto odrazné desky jsou navíc v provedení 2v1, takže si můžete ještě vybrat, jaký odrazný povrch zrovna použijete. Kvalita desek sice není na takové úrovni, jako například u desek Lastolite, ale pro amatérské občasné použití bohatě postačí...

Pokud se Vám můj článek líbil a chcete být informováni o nových článcích na tomto webu, můžete využít služby RSS.

Zároveň ocením, pokud článek doporučíte i ostatním pomocí linkovacích tlačítek zde na konci článku (podporován je Facebook, Twitter, Linkuj a další).


Další mé články:

Komentáře
Přidat nový komentář Hledat
Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
 
Web:
Název:
Úpravy:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
Prosím, vložte CAPTCHA kód, který čtete na obrázku.
chenjinyan  - chenjinyan     |69.167.22.xxx |2018-11-16 07:35:39
201811.16chenjinyan
north face outlet
michael kors outlet
coach wallets
links of london
ferragamo
ugg outlet
adidas football boots
fitflops
ray ban sunglasses
nike air force 1
jordan 8
yeezy desert rat 500
ray ban
light up shoes
nike air max 95
polo ralph lauren
belstaff outlet
adidas wings
nine west
burberry outlet
lululemon sale
nike factory store
fitflops
omega watches
michael kors
longchamp
under armour shoes
football shirts
nike socks
ugg outlet
201811.16chenjinyan
xiajinyi   |154.85.35.xxx |2018-10-19 10:51:36
ugg outlet
mbt shoes
nike shoes outlet
clarks shoes
coach outlet
ecco shoes
ralph lauren polo
tory burch outlet
kate spade outlet
ralph lauren polo
yeezy boots 350
coach outlet online
adidas clothing
skechers shoes
ugg boots
kate spade handbags
christian louboutin
fitflops clearance
moncler jackets
supreme
kate spade outlet
canadian goose
jordans
lacoste polo
ray ban sunglasses
coach outlet
moncler outlet
coach outlet
nike blazers
pandora outlet
ralph lauren polo
coach factory outlet
bottega veneta
louboutin shoes
salomon shoes
adidas yeezy
canada goose outlet
pandora charms
louboutin shoes
jordan shoes
pandora jewelry
prada handbags
canada goose outlet
canada goose outlet
canada goose outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
red bottom shoes
true religion jeans outlet
ugg outlet
chenlixiang   |69.167.0.xxx |2018-10-18 12:48:19
2018.10.18chenlixiangswarovski
montre pas cher
ferragamo shoes
flip flops
jordan 3
kobe 11
nike huarache
nike shoes
coach outlet
nike air
cartier sunglasses
dansko shoes
argentina world cup jersey
nike blazer pas cher
timberland
moncler jackets
ray ban outlet
salomon shoes
lebron shoes
stuart weitzman
air max 97
pandora jewelry
adidas trainers
karen millen
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
armani handbags
rolex
sac guess
kate spade outlet
burberry
guess
dolce & gabbana
insanity
marc jacobs
swarovski
bose headphones
rolex watches
alife clothing
giannis antetokounmpo jersey
chanel handbags
tods shoes
replica watches
montre pas cher
nike air max
true religion outlet
michael kors
reebok
burberry outlet
nike air force 1
nike pas cher
nike free
miu miu shoes
ray ban
new balance
adidas outlet
adidas running shoes
air jordan
basket nike
calvin klein
uggs outlet
nike air max
nike blazer
ray ban sunglasses
ugg outlet
marc jacobs handbags
nike air max
oakley vault
michael kors outlet
swarovski crystal
ferragamo belt
jordan 4s
lebron james shoes
dansko
louboutin pas cher
jordan xx9
nike mercurial
baseball bats
fitflops
lebron 11
chrome hearts
salvatore ferragamo
true religion jeans
ghd
coach outlet
coach outlet online
replica watches
gucci bags
bulgari jewelry
new balance
jordan 11
air more uptempo
gucci outlet
adidas superstar
kd 10 elite
nike canada
stuart weitzman
true religion jeans
kd 9
balmain
2018.10.18chenlixiang
chenjinyan  - chenjinyan     |128.90.39.xxx |2018-09-11 10:24:29
20189.11chenjinyan
arc'teryx clothing
fjallraven outlet
christian louboutin outlet
coach outlet
hogan shoes
moncler outlet
michael kors canada
jimmy choo
valentino
kate spade outlet
pandora jewelry
canada goose jackets
canada goose outlet
vapormax
nike outlet
adidas outlet
cheap nfl jerseys
ralcanada goose coats
canada goose outlet
canada goose jackets
uggs outlet
canada goose outlet
canada goose jackets
ugg boots
ugg outlet
moncler outlet
moncler jackets
canada goose jackets
nike socks
ugg outlet
20189.11chenjinyan
Anonymní   |69.167.29.xxx |2018-09-07 06:48:51
coach outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
polo ralph lauren
adidas yeezy shoes
kate spade outlet
true religion outlet store
canada goose jackets
christian louboutin outlet
lacoste outlet
kate spade outlet
pandora charms
red bottoms
coach outlet
ugg boots
coach outlet
north face jackets
ray ban sunglasses
coach outlet
yeezy boost
air max 90
cheap nfl jerseys
canada goose outlet
coach outlet
pandora jewelry
adidas nmd
canada goose outlet
cheap jordans
off-white
christian louboutin outlet
yaoxuemei20180907
Anonymní   |69.167.29.xxx |2018-09-07 06:47:30
coach outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
polo ralph lauren
adidas yeezy shoes
kate spade outlet
true religion outlet store
canada goose jackets
christian louboutin outlet
lacoste outlet
kate spade outlet
pandora charms
red bottoms
coach outlet
ugg boots
coach outlet
north face jackets
ray ban sunglasses
coach outlet
yeezy boost
air max 90
cheap nfl jerseys
canada goose outlet
coach outlet
pandora jewelry
adidas nmd
canada goose outlet
cheap jordans
off-white
christian louboutin outlet
yaoxuemei20180907
Anonymní   |209.160.127.xxx |2018-08-07 09:40:20
yaoxuemei20180807air jordan retro
kate spade outlet
polo outlet
michael kors outlet clearance
ugg boots
canada goose outlet
pandora outlet
true religion outlet
canada goose jackets
air max 2017
tory burch outlet
ugg outlet
pandora charms
true religion jeans
pandora jewelry
pandora outlet

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."